Najpopularniejsze kierunki polskiego eksportu żywności

lis 21, 2015, zdunkowski

Polska jest krajem o stosunkowo dobrze rozwiniętej gospodarce rolnej, głownie ze względu na duże obszary i nieduże zagęszczenie ludności. Klimat też mamy sprzyjający rolnictwu, szczególnie w porównaniu z północna częścią Europy (Skandynawia).

Dodatkowym atutem Polski jest centralne położenie pomiędzy tzw. Europą Zachodnią a Europą Wschodnią. Łatwy dostęp do portów wodnych i lotniczych – czyli ułatwienia logistyczne i komunikacyjne są dodatkowym uatrakcyjnieniem pozycji Polski jako naczelnego producenta i eksportera żywności.

A dlaczego eksportujemy tak dużo? Ponieważ produkujemy znacznie więcej niż jesteśmy w stanie skonsumować i dodatkowo dlatego, iż poza krajem możemy uzyskać wyższe ceny niż lokalnie. Oczywiście okupione jest to też dodatkowym wysiłkiem, ale przecież nic nie ma za darmo.

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej kiedy Polska stała się krajem bezpośrednio dostarczającym i konkurującym na rynkach „starej Unii” w roku 2004, wartość polskiego eksportu wzrosła wielokrotnie (300% przez 11 lat). Dlaczego tak się stało? Głownie dlatego iż konkurujemy doskonałą relacja jakości do ceny. Mamy dobre produkty po tzw. atrakcyjnej cenie, znaczy taniej niż te same produkty wyprodukowane w innych krajach np. Francji czy Niemczech.

Dzięki tej pozytywnej relacji jakości do ceny, eksport żywności jest jednym z najważniejszych filarów polskiego handlu zagranicznego, stanowiącym ponad 13% całości eksportu. Wśród obecnych 28 państw członkowskich Unii Europejskiej Polska znajduje się na ósmym miejscu jeżeli chodzi o eksport żywności, przy czym prognozowane jest zakończenie roku 2015 rekordowym wynikiem sprzedaży eksportowej na poziomie około 25 miliardów euro (ponad 106 miliardów PLN). Największym odbiorcą polskiej żywności są kraje Unii Europejskiej, a następnie kraje Wspólnoty Niepodległych Państw.  Głównymi odbiorcami z krajów Unii są: Niemcy, Wielka Brytania i Francja. 

Eksport do Niemiec wynosi ponad 20% całości polskiego eksportu żywności, przy czym w pierwszym półroczu 2015 wyniósł 2.324 mln euro. Został również odnotowany wzrost o 1,4% w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Największą cześć eksportu do Niemiec stanowiły: mięso drobiowe, ryby wędzone, ryby przetworzone, wyroby piekarnicze, pszenica, mleko, śmietana, owoce mrożone, czekolada, soki owocowe i mięso wołowe.

Sprzedaż żywności do Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie roku 2015 wyniosła ponad 900 mln euro i wzrosła o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim. Stanowiła prawie 8% całości polskiego eksportu żywności. Złożył się na to głownie eksport czekolady i wyrobów zawierających kakao, mięsa drobiowego, mięsa przetworzonego i solonego oraz wafli i herbatników.

Polski eksport do Francji w pierwszym półroczu 2015 wyniósł  786 mln euro, i tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 13% wzrost. Eksport żywności do Francji stanowi ponad 7% całości wartości polskiego eksportu, składającego się z: mięsa drobiowego, wódki, papierosów, wyrobów cukrowych i piekarniczych.

Na uwagę  zasługuje też Republika Czeska gdzie wartość eksportu polskiej żywności jest zbliżona do Francuskiej, również odnotowano wzrost w porównaniu do roku poprzedniego a całość eksportu żywności do tego kraju wynosi ponad 6% polskiego eksportu żywności. Na eksport żywności do Czech składają się głownie kawa, olej rzepakowy, mięso drobiowe, wyroby piekarnicze (np. bułki, wafle, herbatniki), papierosy, czekolada i wyroby zawierające kakao jak również mięso wieprzowe i sery.

Następnymi ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych są: Włochy - 717 mln euro, Niderlandy - 610 mln euro, Słowacja - 350 mln euro oraz Węgry - 284 mln euro. Kraje te importują z Polski głownie mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe, czekoladę, olej rzepakowy, kawę, papierosy i piekarnicze.

Coraz to nowe rynki, często odległe i egzotyczne, stają otworem dla polskich producentów żywności, więc dlaczego też nie spróbować eksportować własnej produkcji, aby też inne narody mogły spróbować naszych pysznych wyrobów? 

Galeria zdjęć